After months of planning and construction, Kuma’s vision is now a tangible work of art that is set to open its doors to the public.
V&A Muuseum

Erakordne hoone nõuab erakordset raketist

V&A Disainimuuseumi arhitektuur on inspireeritud mere ääres kõrguvatest kaljudest. Kuulsa Jaapani arhitekti Kengo Kuma julge joonega meistriteos on keerukas kombinatsioon betoonist ja klaasist. Betoneerimisel kasutati eritellimusel PERI raketise lahendust, mis võimaldas saavutada soovitud arhitektuurse betoonpinna.

Kuupäev
04. september 2018
Asukoht
Dundee, Suurbritannia
The true shape of the V&A Museum is revealed after the construction phase is complete and formwork panels are removed.

Laadi alla pressiteate zip-fail

Meedia

Objekti pildid

Muuseumi väljapanek hakkab hõlmama Šoti disainipärandi parimaid palasid alates moest ja arhitektuurist ning lõpetades graafika ja fotograafiaga. V&A unikaalsus väljendub hoone suurejoonelistes kumerustes, mis ühilduvad sirgete seintega. Musta viimistluse ja 4 m laiuste kivipaneelidega meenutab hoone karme Šoti kaljusid.  

Tipp-inseneeria ja projekteerimine  

Tingitult arhitektuuri keerukusest oleks ehitus võimatu ilma spetsiaalselt käesoleva projekti jaoks valmistatud erilahenduseta. Selle väljatöötamine ning hiljem raketise ja toestuse tarnimine usaldati betoonitööde töövõtja poolt PERI’le. Veendumaks, kas valitud töömeetod on edukas, katsetati kõigepealt prooviraketist, millega tehti läbi kõik arhitektuursed kalded ja kõverjooned. Oluliseks tööriistaks oli ka 3D mudel, ilma milleta ei oleks olnud võimalik Kuma visiooni ellu viia.

Nõudlik süsteemide kombinatsioon

Täpse tulemuse saamiseks valmistati 1277 individuaalset VARIO paneeli. Sirged seinad valati TRIO raketisega, vähendades niiviisi paigaldusaega. Välisseinte tõttu oli toestuse olemasolu vajalik kogu ehituse jooksul, kuni katuse montaažini, mis sidus kogu konstruktsiooni tervikuks. Ideaalseks valikuks seina toestamiseks osutus PERI UP süsteem, mis on tugev, kerge ja paindlik, tagades nõnda turvalised töötingimused.

Koordineerimise ja kommunikatsiooni tähtis roll

Projektis, kuhu on kaasatud üle 1500 tonni materjali, 1100 joonist ning 1200 erinevat paneeli, oli sisekommunikatsioonil väga oluline roll. Ehituse tipus vajas ehitaja kuus 1,000 m² eritellimusel tehtud puidust vorme. Enamus nendest töödeldi Saksamaal ning saadeti seejärel Rugbysse, kus raketis enne platsile saatmist kokku pandi. Tänu PERI tootmise, projektijuhtide ja transpordi meeskonna koostööle olid tarned planeeritud graafikus.

Peatöövõtja

BAM Construction Ltd.

Betoonitööde töövõtja

Carey’s Civil Engineering

Raketise tarnija

PERI Ltd. UK

PERI Weißenhorn, Germany