Arhitekti Tony Kettle’i muljetavaldava disainiga Lakhta keskus on uus Peterburi vaatamisväärsus. 462 m kõrge hoone saab mitte ainult Venemaa, vaid ka terve Euroopa kõige kõrgemaks hooneks. (Foto: PERI GmbH)
Lakhta keskus

Raketise ja tellingu lahendus Euroopa kõige kõrgema pilvelõhkuja jaoks

Arhitekti Tony Kettle’i muljetavaldava disainiga Lakhta keskus on uus Peterburi vaatamisväärsus. 462 m kõrge hoone saab mitte ainult Venemaa, vaid ka terve Euroopa kõige kõrgemaks hooneks. Selle projekti juures oli PERI-l palju uusi raketiste ja tellingutega seotud väljakutseid.

Kuupäev
03. august 2017
Asukoht
Peterburi, Venemaa
Tuuleseintena kasutati PERI RCS roniraketise süsteemi. Mere ääres paiknemise pärast oli vaja arvestada ka suurte tuulekoormustega. Tuuleseinad paigaldati spiraalse asetusega, kordades niiviisi hoone geomeetriat. (Foto: PERI GmbH)

Laadi alla pressiteate zip-fail

Meedia

Objekti pildid

Kasuliku pindalaga 400,000 m² saab Lakhta keskus kõige suuremaks ärikeskuseks Peterburis. Kompleksi peahooned on ärikõrghoone ja mitmeotstarbeline hoone. Kompleksi kuulub ka hotell, laste teaduskeskus, spordi- ja puhkealad ning palju teisi kohti ajaveetmiseks.  

Mitmekorruseline ärihoone on Gazprom’i tulevane peakontor. Vundamendi rajamine osutus keeruliseks mitte ainult hoone suure kõrguse, vaid ka soise pinnase tõttu. Lisaks, asub objekt rannikul, kus tuli arvestada suuri tuulekoormusi. Hoone spiraalkuju ja muutuva pindalaga vahelaed said selle projekti juures kõige suuremaks väljakutseks. Viimane, kuid mitte väheoluline oli ajutise toestuse vajadus erinevate teraskonstruktsioonide jaoks.

Vundamendid ja Guinnessi rekordiraamatusse sattumine

Vundamendi valamisel märtsil 2015.a. püstitati uus rekord – korraga valati 19,624 m³ betooni. See on 3,000 m³ võrra rohkem, kui eelmisel rekordiomanikul - Wilhire Grand Tower’il Los Angeles’is.

Vundamendi raketiseks valiti DOMINO süsteemi, kuna ühe töövõtja tingimusena oli kilpide kerge kaal ja minimaalne kraana kasutamine.

Tulevane kõige kõrgem hoone Euroopas

Lakhta kompleksi keskmes on spiraalse kujuga kõrghoone. PERI Venemaa spetsialistid tegid töövõtjaga tihedat koostööd, töötades välja kõikehõlmava lahenduse vertikaalsetele konstruktsioonidele ja konsoolsetele lagedele. Välisseinte ehitamiseks kombineeriti ACS iseroniv süsteem koos VARIO GT 24 talaseinaraketisega, mis võimaldas tõsta raketise järgmise valujärgu juurde ilma kraanata ja sõltumata ilmast. Nurkade jaoks projekteeriti spetsiaalsed teraselemendid integreeritud lahtirakestamise mehhanismiga. Spetsiaalsete ronikingade abil tõsteti roniraketise ilma kraanata ka muutuva läbimõõduga kohtadel. Kasutusel olid ka 65 m kõrged PERI UP trepitornid, mis tagasid ohutu ligipääsu töökohtadele.

Tuuleseintena kasutati PERI RCS roniraketise süsteemi. Mere ääres paiknemise pärast oli vaja arvestada ka suurte tuulekoormustega. Tuuleseinad paigaldati spiraalse asetusega, kordades niiviisi hoone geomeetriat. Spetsiaalsed ronikingad võimaldasid teha kuni 45 cm pikki konsoole, mis aitasid kohanduda korruste plaanidega.  

Mitmeotstarbelise hoone silmatorkav arhitektuur

Lisaks pilvelõhkujale koosneb Lakhta keskus ka erinevate otstarvetega hoonetest, meelelahutusasutustest ja hõlmab ka tohutu vabaõhu amfiteatri, kust avaneb vaade merele. Keeruline disain nõudis erinevaid tüüpe toestusi ja töötellinguid turvalise ligipääsuga töökohtadele. Üheks väljakutseks sai toestuse projekteerimine kolme sõrestiktala jaoks. Iga sõrestiktala sille oli 36 meetrit ja kaal 110 tonni.  

Suur osa lahendustest põhines PERI UP Flex moodultellingutel. Konstruktsioonid ulatusid kõrguseni 33 m, kus tellingu jala kandevõime oli kuni 45 kN. Toestusena kasutati ka MULTIPROP ja PEP poste. Moodultellinguid täiendati turvaliste PERI UP trepitornidega.

Töövõtja

Renaissance Construction, St. Petersburg, Russia

Töömaa teenindus

PERI St Petersburg, Russia