Uus PERI koolihoone Kiberas koosneb mitmest tuhandest TwistBlockist. (Photo: PERI SE)
Uus PERI koolihoone Kiberas koosneb mitmest tuhandest TwistBlockist. (Photo: PERI SE)
Uue kooli avamine Kenyas asuvas slummis: Esimene PERI kool pakub tuleviku võimalusi

PERI jätkusuutlikkuse algatuse esimene kool on ametlikult avatud Kenyas

Esimene PERI kool Keenias avas oma uksed 2024. aasta veebruari lõpus üle 200 lapsele. Kibera, suurima slummi Nairobi, esimene kool PERI jätkusuutlikkuse algatusel "Jätkusuutlikkuse ehitamine" valmis vähem kui aastaga. PERI arendas koostöös mittetulundusliku alustava ettevõttega "Start Somewhere" välja nn TwistBlock Vormid õõnesbetoonplokkide jaoks, mis on mõeldud spetsiaalselt slummide jaoks nende lihtsa ja paindliku kasutamise tõttu. Uus koolihoone on loonud mitte ainult õppimisruume, vaid ka uusi kohalikke töövõimalusi.

Kuupäev
02. aprill 2024
Asukoht
Kenya
Uus PERI koolihoone Kiberas koosneb mitmest tuhandest TwistBlockist. (Photo: PERI SE)

Laadi alla pressiteate zip-fail

Meedia

Objekti pildid

Üle 200 000 inimese elab Nairobiga suurimas slummis, kus tänavatel elu domineerib igapäevaelu. Tihedalt kokkupandud lainepapist onnid jätavad lastele vaevalt ruumi mängimiseks ning haridus pole midagi, mida saaks iseenesestmõistetavaks pidada.

PERI paneb aluse haridusele ja karjäärivõimalustele

Et luua teed elukutsevõimaluste poole, otsustas PERI koostöös mittetulundusühinguga Global One Foundation ehitada uue kolmekorruselise algkooli, mis pakub piisavalt ruumi mängimiseks ja hariduseks. Ennekõike aga pakub see õpilastele tuleviku võimalusi. Lõppude lõpuks on ainult neil, kes oskavad lugeda ja kirjutada, võimalus leida tööd slummidest väljaspool tulevikus.

Esimene PERI kooli pidulik avamine Kibera slummis

Avamistseremoonial 15. veebruaril 2024 väljendasid PERI ettevõtte jätkusuutlikkuse juht Andreas Mayer ja ärilise arengu juht Dr Jürgen Mayer oma kõnedes parimaid soove. Avamistseremooniat täiendas nauditav meelelahutusprogramm.

Alates kooli avamisest on üheksa klassiruumi pakkunud õppimisruumi kuni 225 lapsele, samas kui ülemine korrus pakub teretulnud meelelahutust igapäevaelu eest põgenemiseks slummides, pakkudes palju ruumi lõbuks ja mängudeks. Katuse- ja maa-alused veepaagid varustavad kooli veega, samal ajal kui tualetid ja pesuruumid pakuvad hügieenitingimusi, mida slummides harva leidub.

„Haridus on meile väga oluline, kuna see on laste tulevaste karjääride alus. Seda öeldes pole see lihtsalt kool, mida me ehitame. Plokkide tootmisega kohapeal loome ka töökohti ja aitame inimestel iseennast aidata. PERI-s oleme väga rõõmsad, et meie osalevate ettevõtete võrgustik, nagu Start Somewhere ja Global One Foundation, teeb need projektid võimalikuks,” ütleb Andreas Mayer, PERI SE jätkusuutlikkuse juht.

PERI töötajad mängisid aktiivset rolli kooli avamise toetamisel. 2023. aasta Einsteini maratoni raames korraldatud "Global Run to Nairobi" kampaania käigus annetas PERI iga kilomeetri eest, mida töötajad jooksid, 1 euro äsja ehitatud koolile Nairobis, raha läks koolitarvetele. Kõrge osaluse tase tähendas, et 10 000 eurot oli saadaval klassiruumide sisustamiseks ning tahvlite, raamatute, pinkide ja pliidi ostmiseks kooli avamiseks.

TwistBlocks - uute võimaluste ehitusplokk

Ehitussüsteem pakub mitmeid eeliseid. TwistBlocks on seest õõnes ja ka väga kitsad, mis tähendab, et tootmiseks on vaja ainult minimaalselt ressursse. Lisaks saab TwistBlocks vajadusel lahti võtta ja kuni 80% ulatuses uuesti kasutusele võtta, muutes ehituse slummides eriti kulutõhusaks, turvaliseks ja jätkusuutlikuks. Plokke toodetakse PERI TwistBlocki vormides kohalikes tehastes Keenias ja Lõuna-Aafrikas, luues lisaks kohalikke töökohti.

Kibera kooli seinad koosnevad 7000 TwistBlockist. Tulekindlad plokid on varustatud muljetavaldava lihtsa pistikühenduse süsteemiga, mis lisaks kiirele ja lihtsale kasutamisele võimaldab planeerida põrandaplaani paindlikult piiratud ruumides. Plokkide seesmine õõnsus tagab ka hea isolatsiooni ja meeldivad toatemperatuurid suvel ja talvel. Ehitusprotsess on seetõttu väga lihtne ega vaja  koolitatud müürseppi. Ühe aasta jooksul koolihoone ehitamise aeg seab TwistBlocki meetod uued standardid kiire ehituse osas.

PERI kavatseb iga aasta osana oma jätkusuutlikkuse algatusest "Jätkusuutlikkuse ehitamine" ehitada uue kooli.