You are on PERI's international website. Click here to switch to PERI USA. Click here to view all PERI websites.

08
jaan
08
jaan

Betoon kohtub barokiga: raketis ja telling Humboldt Forum’i ehitusel Berliinis

8. jaan 2021


Linnapalee Humboldt Forum, Berliin

2020.a. detsembris avas Berliini ajaloolises keskuses uksed Humboldt Forum – kunsti-, kultuuri-, teadus- ja õppekeskus.

Keisripalee rekonstrueerimine, mis sai 1945.a. raskelt kahjustada ning hiljem täielikult lammutati, oli silmapaistev projekt mitmes mõttes. Peale sõda ehitati samale kohale Vabariigi Palee, mis hiljem asbesti tõttu lammutati. Seega oli nüüd võimalik palee rekonstrueerida.

Kontrastide arhitektuur

Itaalia arhitekti Franco Stella projekti iseloomustavad kontrastid: traditsiooniline käsitöö kohtub kaasaegsete tehnoloogiatega ning barokk – arhitektuurse betooniga. Protsessi käigus kombineeriti originaalhoone suured osad modernsete stilistiliste elementidega. Nii näiteks peitub barokkstiilis fassaadi taga modernne Maailma Kultuuride Maja. 

Kiire ehitusprotsess

Otsus hoone rekonstrueerida võeti vastu juba 2002.a., kuid nurgakivi sai pandud alles 2013.a.

Et kooriku ehitamisega kiiremini edeneda, olid igapäevaselt töös suured kogused raketist ja tellinguid. Lisaks kaasaegsetele ja aega säästvatele süsteemidele mängis PERI lahenduse puhul suurt rolli kompleksne juurdepääs kõikidele ehitusprotsessidele. 

Ajalised eelised seinte ja postide valamisel

Samaaegselt oli töös üle 6,000 m² MAXIMO raketist. Rakestamise ja lahtirakestamise juures hoidis tuntavalt aega kokku MAXIMO ühepoolne tõmbide tehnoloogia. QUATTRO postiraketise puhul oli võimalik terve moodul ühe kraanatõstega teisaldada.  

Laeraketis kiirete tsüklitega

Monoliitsete vahelagede valamiseks tarniti platsile kokku 10,000 m² SKYDECK laeraketist. Kasutajate jaoks seisnes eelis süsteemi komponentide kerges kaalus. Lisaks olid paneelid ja peatalad juba päeva pärast järgmiseks tsükliks vabad, tagades niiviisi järjepidevad tsüklid. Toestuseks olid suurtel kõrgustel MULTIPROP postid.

Kompleksne lahendus

Tänu CB roniplatvormidega lahendusele ei olnud tellingute paigaldamise vajadust. Lääne peaportaali jaoks tootis PERI Berliin projektspetsiifilise raketise ja tarnis platsile kasutamiseks juba valmisolevana.

Kupli ümarate seinte jaoks kasutati RUNDFLEX kaarseinaraketist koos FB 180 platvormidega. Lõpuni viidi tööd PERI UP toestuse ja töötellingute abil.

Töövõtja

Hochtief Building GmbH, shell construction/industrial construction in Berlin

Töömaa teenindus

PERI Berlin