You are on PERI's international website. Click here to switch to PERI USA. Click here to view all PERI websites.

02
juuli
02
juuli

Rätsepatööna valminud raketise lahendus aitas ehitada unikaalsed betoonkaared

2. juuli 2018


Pressiteate zip-fail

2. juuli 2018
Columbus, Ohio, USA
  • Pressiteade (de | en)
  • 3 297 märki (ilma tühikuteta)
  • 9 pilti
  • 66.9 MB
Laadi alla pressiteate zip-fail

National Veterans Memorial and Museum, Columbus, Ohio, USA

National Veterans Memorial and Museum - memoriaal ja muuseum sõjaveteranide mälestuseks - avab uksed sügisel 2018 Columbuses, Ohio osariigis. Ehitise tunnusjoonteks said kolme monoliitbetoonist konstruktsiooni elegantselt põimitud kaared.

Memoriaal on projekteeritud linna tellimusel ning paikneb seitsme hektari suurusel maa-alal Scioto jõe ääres. Muuseumi hoone koosneb kontsentrilistest kaartest, mis tõusevad otse maast, moodustades “tee, mis ühendab maa ja taeva”. Asümmeetriliste konstruktsioonide ehitus oli väljakutse betoonitööde töövõtjale Baker Concrete ja raketise tarnijale, kelleks oli PERI USA.

Individuaalsete elementide kvaliteet

“See on kõige keerulisem ehitis, millega ma üldse töötanud olen,” räägib Rob Ford, Baker Concrete’i projektijuht. Niivõrd keeruline, et plaanidel ei ole isegi mõõtmeid. Kogu projekt teostati tuginedes 3D mudelile.

Fordi sõnul väänduvad betoonkaared muutuva raadiusega. Raskemaks teeb asja see, et ei ole võimalik koordinaate kontrollida, kuna seal pole ühtegi nurka.

Seega pöördus Baker PERI poole, et saada raketis projektile, mis ei jäta ruumi vigu teha. Kokku nõudis projekt umbes 9,000 m² VARIO seinaraketist koos vajalike PERI UP tellingute ja toestusega. VARIO elemente oli võimalik korduvalt kasutada, kuid iga paneel erines eelmisest.

Veelgi keerulisemaks tegi projekti vajadus 400 puidust vormi järele, et teha betoonkonstruktsiooni sisse avad. Lahenduse teostus oli insenertehniliselt väga keeruline. 3 m² - 25 m² suurused vormid valmistati PERI territooriumil kasutades CNC tehnoloogiat.

Virtuaalne projekteerimine  

Ainulaadseks teeb selle töö traditsiooniliste paberjooniste puudumine - kõik põhines arhitektiga täiendatud virtuaalsel mudelil. PERI kasutas vastavat geomeetriat ja mudeli osi, kohandas raketist ja esitas Baker’ile kooskõlastamiseks. Kuigi PERI tegi lõplikuks esitamiseks ka 2D joonised, tehti peaaegu kogu projekteerimistöö VDC (virtual design construction) keskkonnas.

Filigraanne betoneerimise tulemus

Tiheda armeerimise ja püüdluse tõttu saavutada arhitektuurset betoonpinda, otsustas Baker pumbata betooni läbi raketise alumise poole. Seinte geomeetria nõudis ühe valu kohta väga suuri mahtusid betooni, pikkusega kuni 36 m ja kõrgusega kuni 12 m. Armatuurkarkassid, mille kaal ulatus 50 tonnini, pandi kokku maa peal ning paigaldati seejärel vajalikule positsioonile.

Algne plaan oli saavutada ühtlane betoonpind liivapritsi abil, kuid tulemus osutus nii edukaks, et töötlusest otsustati loobuda.  

Veteranide rahvusmemoriaal ja -muuseum

Veteranide austuseks loodud memoriaalmuuseum pakub külastajatele interaktiivseid- ning haridusteemalisi näitusi, kauneid maastikuvaateid ja tipparhitektuuri, sh. ka spiraalset tõusu katusel asuva pühamu juurde. Hoones hakkavad toimuma nii püsi- kui ka ajutised näitused ning veteranid saavad kasutada ruume kokkutulekute korraldamiseks.  

Peatöövõtja

Baker Concrete Construction

Töömaa teenindus

PERI Chicago, USA