You are on PERI's international website. Click here to switch to PERI USA. Click here to view all PERI websites.

01
juuni
01
juuni

Kõrghoone kiire ehitus hästi läbimõeldud raketise lahendusega

1. juuni 2017


Pressiteate zip-fail

1. juuni 2017
Tallinn, Estonia
  • Pressiteade (de|en)
  • 4 673 märki (ilma tühikuteta)
  • 5 pilti
  • 45.9 MB
Laadi alla pressiteate zip-fail

Maakri ärikvartal, Tallinn, Estonia

Tallinnas asuvasse Maakri ärikvartalisse on planeeritud kokku seitse hoonet. Projekt koosneb nii uutest kõrghoonetest kui ka renoveeritud muinsuskaitse all olevatest vanadest majadest. Sedasi ühenduvad omavahel ajalooline südalinn ning uus osa modernsest Tallinnast. PERI töötas välja ja tarnis raketisi nii uutele, kui renoveeritavatele konstruktsioonidele. Tänu PERI roniraketise lahendusele kulges 100 m kõrge ärihoone ehitus eriti kiiresti.

Tallinna südalinnas asuvas uues ärikompleksis saab olema 36,000 m² pinda. Lisaks äripindadele on sinna planeeritud konverentsikeskus ning restoranid väliterrassidega, kust avanevad suurepärased vaated linnale ja merele. Ehituse tulemuseks saavad olema kolm kaasaegset kõrghoonet, mis liituvad nelja 20. sajandist pärineva renoveeritud majaga. Kogu kooslus moodustab lõpptulemusena harmoonilise vaatepildi, milles on stiilselt ühendatud uus ja vana.

Ohutu töö suurtel kõrgustel – trotsides tuulist ilma ja piiratud kraana kasutamise võimalust

Kõige kõrgem Maakri kvartali hoone on 30-korruseline ja üle 100 m kõrge. Sellise kõrgusega hooneid ei ole Eestisse ehitatud juba viimased 10. aastat.

Kõige suuremad väljakutsed ehitusmeeskonna jaoks olid kinnipidamine tihedast ajagraafikust, kohandumine vastavalt keerulistele ilmastikutingimustele, piiratud kraana kasutamise võimalused ning liigvähene ruum materjali hoiustamiseks. Lisaks sellele oli vaja täpselt täita kõiki kliendi poolt esitatavaid nõudeid betooni kvaliteedile.

Koostöös objektijuhtidega töötasid PERI insenerid välja kõikehõlmavad lahendused. PERI roniraketis viis kraana kasutamise vajaduse miinimumini, aidates nii kaasa ehitamise kiirendamisele. RCS roniraketise süsteemi kombineeriti efektiivse MAXIMO raketisega. Tänu mööda relsse liikuvale süsteemile olid roniraketise üksused alati turvaliselt hoone külge kinnitatud. See tegi ronimisprotsessi kiireks ja ohutuks isegi tugeva tuule puhul. Üksuseid tõsteti järgmise korruseni 50 cm sammuga.

MAXIMO seinaraketis asetati raketisekärule ja liigutati kuni 90 cm distantsile, et seina rakestada. Tänu erinevatele paigaldamise võimalustele ja ronirelsside 125 mm perforeeritud võrgule, kohandati tööplatvormid optimaalselt nõutud kõrgustele. Lisaks kasutati roniraketist tuuleseinana, mis kaitses ka kukkumise eest.  

MAXIMO seinaraketist kasutati ka teistes kohtades, kus oli seinaraketise kasutamise vajadus. Kuni 3.30 m kõrgete elementide ja ühelt poolt paigaldatava tõmbiga säästeti palju väärtuslikku tööaega.

Ühepoolse tõmbi paigalduseks on vaja vaid üht töömeest. Töö alguses positsioneeritakse MX mutter esimesele raketise kilbile, seejärel lükatakse MX tõmb vastaspoolele paigaldatud MX mutrisse ja keeratakse kinni. Koonilise tõmbi puhul ei ole vaja paigaldada plasttoru ja koonuseid, mis hoiab materjale ja tööjõudu ning -aega kokku. Teisest küljest on tõmbiaukude arv MAXIMO puhul kuni 40% väiksem, kui tavalise tõmbitehnioloogiaga raketisesüsteemidel, nt. TRIO raketisel. 

Lisaks tagab MAXIMO raketisesüsteem puhta betooni pinna ilma kasutamata tõmbiaukudest jäävate jälgedeta. Paneelide tõmbiaukude keskne asetus annab korrapärase vuugipildi nii horisontaal- kui vertikaalsuunas. See võimaldas ehitusmeeskonnal täita kvaliteetset betoonipinda puudutavad nõuded.  

SKYDECK laeraketise paneelide kasutamine võimaldas töövõtjal vastata ohutusstandartidele, mille osas on nõudmised kõrged. Valik SKYDECK’i kasuks tehti tänu erinevate elementide minimaalsele kogusele, mis on sealjuures väga kergesti ja süsteemselt paigaldatavad.  

Peale raketise lahenduse väljatöötamist ja materjalide tarnet toetasid PERI spetsialistid ehitusmeeskonda kogu raketise kasutamise perioodi vältel.

Maakri kvartal

Maakri kvartali planeerimisel oli tuntud arhitekti Rasmus Tamme ülesandeks integreerida uued hooned ajaloolisse keskkonda. Uutel ehitistel on tugev, selge ja minimalistlik geomeetria – arhitekti eesmärk ei olnud uusehitiste puhul kopeerida vanu hooneid. Vaatamata sellele on minevik, olevik ja tulevik moodustanud harmoonilise terviku.

110 m kõrge hoone on uus Tallinna vaatamisväärsus. Enne seda domineerisid linna horisondil Swissôteli kaksiktornid ja Tornimäe 5 hoone. Uus 30-korruseline torn täiendab seda siluetti. Klaasfassaadid, kauni disainiga plats ja kvartalit ühendavad sisemised hoovid muudavad kompleksi edukaks vana ja uue koosluseks.